مولیبدن، همچنان محبوب خریداران بورس است.

اما اکنون این میزان به 4.5 تن رسیده است. با این حال این محصول همچنان با قدرت در بورس کالای ایران مورد معامله قرار می‌گیرد

به‌ گزارش اخبار فلزات، تقاضای فلزات اساسی در بورس‌های کالایی هر کشور، بر مبنای ظرفیت موجود صورت می‌گیرد و در صورت کمبود عرضه در داخل، واردات به میزان مورد نیاز انجام می‌شود. این یعنی توازن در زمینه صنایع بالادست و پایین‌دست به هر نحو ممکن برقرار می‌شود. البته ممکن است اندکی ظرفیت خالی باقی بماند، اما ظرفیت فعال صنایع در کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای در حال توسعه بیش از 80 درصد است. بنابراین به‌نوعی توازن در زنجیره برقرار می‌شود تا حلقه‌های زنجیره دچار مشکل نشوند.

زنجیره صنعت مولیبدن در ایران، از معادن مس که مولیبدن از آن‌ها به‌عنوان محصول جانبی استخراج می‌شود آغاز شده و به صنایع پایین‌دست همچون فرومولیبدن و برخی شرکت‌های فولادی آلیاژساز ختم می‌شود. در این زنجیره، حلقه اول شامل معدن‌کاری دارای توان تولید 6 هزار تن کنسانتره مولیبدن در سال است. اما در حلقه بعدی یعنی صنایع فرومولیبدن بیش از 30 هزار تن ظرفیت ایجاد شده است. بدین ترتیب در اتصال حلقه اول به حلقه دوم مشکل وجود دارد و صنایع پایین‌دست قادر نیستند همه نیازهای خود را از تولیدات داخلی برطرف سازند. چنانچه ماه‌های ابتدایی سال پیش بررسی شود، انجمن مولیبدن سهمیه‌بندی را به شرکت‌های مصرف‌کننده و خریدار ابلاغ می‌کرد و شرکت‌ها بر اساس آن به خرید کنسانتره مولیبدن از بورس کالا می‌پرداختند. سیستم سهمیه‌بندی باعث شده بود تا تقاضای این فلز از رونق بیفتد و شاهد مازاد عرضه کنسانتره مولیبدن در بورس کالا باشیم. این در حالی است که طی ماه‌های پایانی سال 1395 نظام سهمیه‌بندی از سیستم عرضه و تقاضای کنسانتره مولیبدن حذف شد و شرکت‌های متقاضی برای خریدن این محصول از بورس کالا باید با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند.

بدین ترتیب تقاضای فراوانی برای کنسانتره مولیبدن در بورس کالا ایجاد شد و این محصول را در زمره پرمعاملعه‌ترین محصولات قرار داد. به‌طوری که در سال گذشته تقریباً شاهد مازاد عرضه کنسانتره مولیبدن در بورس کالا نبودیم. چنانچه 2 ماه ابتدای سال 1396 نیز مورد بررسی قرار گیرند، روند شتابان تقاضای این محصول در بورس کالا ادامه دارد. به‌طوری که در برخی از هفته‌ها به‌ازای عرضه هر یک تن کنسانتره مولیبدن، بیش از 7.5 تن تقاضا وجود داشت و این محصول را به پرمتقاضی‌ترین محصول صنعتی و معدنی موجود در بورس کالا بدل کرد.

هر چند در هفته سوم اردیبهشت یعنی از 16 تا 21 این ماه، اندکی تقاضای مولیبدن کاهش یافت، اما همچنان نسبت تقاضا به عرضه بسیار بالا است. در این رابطه نمودار 1 حاکی از آن است که در مقابل عرضه 120 تنی کنسانتره مولیبدن در بورس کالا، 540 تن تقاضا وجود داشت و در عین حال همچون هفته‌ها و ماه‌های گذشته، تمامی عرضه این محصول مهم معامله شد و به فروش رفت.